Bitcoin Türkiye

Bitcoin Türkiye (https://www.bitcoinforum.com.tr/)
-   Bitcoin Cash (BCC) (https://www.bitcoinforum.com.tr/bitcoin-cash-bcc/)
-   -   Bitcoin Cash Madenciliği Nasıl Yapılır? (https://www.bitcoinforum.com.tr/bitcoin-cash-bcc/245-bitcoin-cash-madenciligi-nasil-yapilir.html)

NursenAy 09 Şubat 2021 04:35

Bitcoin Cash Madenciliği Nasıl Yapılır?
 
https://i.hizliresim.com/f9H52W.pngBaşlangıç olarak, madencilik ödülünün gönderileceği bir Bitcoin Cash cüzdanı oluşturulmalı. Madencilik ödüllerinizi bir borsa cüzdanına gönderemezsiniz.
Madencilik ekipman sayınız/hash gücü düşükse ödüllendirilme olasılığınızı artırmak için madencilik havuzu olarak adlandırılan bir grup madencilik arasına katılmanız mantıklı olacak. Bu sayede geçerli bir hash üretme olasılığınız artacaktır.
Bitcoin Cash madenciliği için gerekli olan şeylerden bazıları:
• Madencilik Donanımı: Uzman bilgisayarlar, ASIC madencileri (Bitcoin madenciliği için kullanılan aynı donanım) olarak adlandırılan Bitcoin Cash madenciliği için üretilmiştir. Bitcoin madenciliği donanımı ile aynı olduğu için madenciler genellikle belirli bir zamanda daha fazla kâr etmek için Bitcoin Cash ve Bitcoin arasında geçiş yaparlar. Kâr yapmak için gereken madencilik ekipman sayısını hesaplamaları ve bunları uygun bir şekilde soğutarak çalıştırmalısınız.
• Madencilik Yazılımı: CGminer ve BFGminer, kullanılan en popüler madencilik yazılımları arasındadır. EasyMiner adlı bir yazılım, madenciliğe başlamak için en kullanıcı dostu madencilik yazılımlarından biridir.
• Bitcoin Cash Madencilik Havuzları: En başarılı ve en büyük Bitcoin Cash madencilik havuzları BTC.com, F2Pool, AntPool, ViaBTC, BitClub, BTC.top ve Bitcoin.com’dur.
Artık Bitcoin Cash’in arkasındaki teknolojiyi daha iyi anladığınıza göre, şimdi onun öncüsü olan Bitcoin ile bu farklılıkların potansiyel artıları ve eksileri arasındaki farklılıklara daha yakından bakalım. En göze çarpan fark işlem süreleridir.
Şu anda Bitcoin’in 1 MB’lık mevcut blok limit büyüklüğü nedeniyle saniyede yaklaşık 3 ila 7 işlem gerçekleştirebilir. Bunu saniyede binlerce işlemi işleyebilen VISA ve Mastercard ağlarıyla karşılaştırdığınızda Bitcoin’in ne kadar kısıtlı olduğuna dair fikir edinebilirsiniz.
Bitcoin işlem onaylama süreleri (bir işlemi işlemenin ne kadar sürdüğü) kullanılan ücretlere bağlı olarak büyük ölçüde farklılık gösterir. Ancak daha düşük Bitcoin kullanımı işlem biriktirme işlemlerini (“mempool” olarak adlandırılır) neredeyse temizlemiştir, bu nedenle işlemler 10 dakika kadar sürebilir.
Bununla birlikte, 2017 Aralık ve 2018 Ocak aylarının genelinde binlerce işlemin gerçekleşmesi şeklinde bir yoğunluk yaşandı. Ve işlemlerin gerçekleştirmesini beklemeniz için saatler veya hatta günlerce beklemek gerekti. Bir işlemin işlenmesinden yüksek işlem sürelerinin gerektiği anlarda daha hızlı işlenmesi için teşvik olarak madencilere daha yüksek işlem ücreti ödemeniz gerekir.
Bitcoin İşlem Ücreti Bitcoin Cash Nedir
Bitcoin için ortalama işlem ücreti şu anda yaklaşık 0,55 ABD dolarıdır. Bu, fiyatların Aralık 2017’de ve Ocak 2018’de yaklaşık dokuz kat daha yüksek olduğu dönemlere kıyasla önemli ölçüde daha ucuz olduğu anlamına geliyor. Bunun sebebi, hem geç kullanım oranının düşük olması hem de Bitcoin satın almak için en popüler çevrimiçi pazar yerlerinden biri olan Coinbase’in SegWit adlı sistemlerinde Bitcoin işlemlerinde bir güncelleme gerçekleştirmesi gerçeğidir.
İki Rakip Çözüm Ortaya Çıktı
Zamanla, bu ölçekleme sorununa iki rakip çözüm ortaya çıktı. Biri sadece “on-chain” yaklaşımı olarak düşünülebilecek blok büyüklüğünü arttırmaktı. Diğer çözüm olan “Off-Chain” yaklaşımı ise işin büyük kısmını ana Blockchain’den yan zincirlere doğru kaydırmayı amaçlamaktadır. Ana Blockchain ağı ile senkronize etmeden önce işlemleri daha hızlı işleyebilen mini Blockchain’ler. Bu, şu anda test aşamasında olan Bitcoin için çok yüksek hacimli off-chain işlemlerin yürütülmesi için önerilen bir çözüm olan Lightning Network yaklaşımıdır.
Kısacası, Bitcoin Cash destekçileri de dahil olmak üzere zincir üstü destekçiler, yaklaşımlarının Bitcoin’in orijinal vizyonuna daha yakın olduğuna inanıyor. Bununla beraber off-chain destekçileri bu görüşün sınırlı ve etkili bir şekilde ölçeklenemeyeceğine inanıyorlar. Yan zincirlerin akıllı sözleşme işlevselliğini bütünleştirebileceğini iddia ediyorlar. Şimdi gelin Bitcoin Cash’in Bitcoin’e kıyasla ana farklılıklarını inceleyelim:

Büyük Blok Boyutu
Bitcoin Cash, Bitcoin’in 1 MB olan blok boyutu ile karşılaştırıldığında 8 MB’lik bir blok boyutuna sahiptir. Bu Bitcoin Cash’in işlem gücü için rekabetin azalmasını sağladığından daha hızlı işlem süreleri ve daha düşük ücretlere sahip olmasını sağlar.
Bitcoin Cash’in ortalama işlem süresi 10 dakika veya daha düşüktür ve ortalama işlem ücreti yalnızca 0,22 ABD Dolarıdır. Bitcoin Cash’in şu anda Bitcoin’in yaptığı aynı sayıda işlemi işlemesi gerektiğinde daha büyük blok boyutu sayesinde daha hızlı işlem yapacaktır.
Büyük Blok Boyutlarına Karşı Tartışmalar
• İşlem ücretleri azalacak olması madencileri vazgeçiriyor: Tartışma, işlem ücretlerindeki düşüşün madenciler için daha yeşil madencilik meraları bulmayı tercih etmeyeceği yönünde bir düşünceye dönüşmesidir. Madenci sayıları düştüğünde ağın gücü azalır. Daha az madenciler ağın daha kolay saldırmasını ve kontrol edilmesini sağlardı.
• Sistemin merkezileşmesi yükselebilir: Bazı insanlar ağ boyutundaki artışın da madencilik için gerekli işlem gücünü artıracağından korkuyorlar. Bu, küçük madencilik havuzları pahasına büyük ölçekli madencilik havuzları daha fazla güç verecektir.
• Artan Blockchain boyutu: Daha büyük blok boyutları ile daha büyük bir blockchain gelir. Bitcoin’in 1 MB’lık blokları zaten 170 GB’dan fazla bir Blockchain oluşturdu. Bitcoin Cash’in 8 MB’lık blokları Blockchain boyut problemine neden olabilir.
• Artan güvenlik maliyetleri: Bazıları, blok büyüklükleri arttıkça ağın yüzde 51’lik bir saldırgandan korunması için yüksek ücretler talep edileceğini savunuyor.
Büyük Blok Boyutları için Tartışmalar
• Daha fazla kullanılabilirlik: Daha büyük blok boyutları ve daha hızlı işlemlerle daha fazla kişinin Bitcoin Cash’i gerçek bir para birimi olarak kullanabileceği düşünülüyor.
• Daha fazla kullanıcı ve daha düşük ücretler: Kullanıcı sayısındaki artışla işlem sayılarında elbette bir artış olacaktır. Bu artırılmış hacim, işlem başına ücretlerin yüksek olmamasına rağmen madencilerin genel olarak daha fazla para kazanmaları anlamına gelebilir.
• Güvence sözleşmeleri güvenlik için ödemesi yapılabilir: Artan güvenlik maliyetleri ile ilgili tartışmalara yanıt olarak, daha büyük blok boyutlarına sahip olan taraftarlar ağdaki katılımcıların güvenlik taleplerini karşılamak için yeterli hash gücüne ödeme yapacak bir sözleşmeye fon sağlamalarına izin vermek için bir “güvence sözleşmesinin” kullanılabileceğini öne sürmektedir.


Forum saati GMT olarak seçilmiştir. Şuanki saat: 23:29.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2022, vBulletin Solutions Inc.