Bitcoin Türkiye  

Geri Git   Bitcoin Türkiye > Alt Coinler > Bitcoin Cash (BCC)

User Tag List

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Görüntüleme stilleri
Alt 09 Şubat 2021, 04:40   #1
Member
 
İstanbul Anadolu Şubesi
Kaydolma Tarihi: 08 Şubat 2021
Mesajlar: 81
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Standart Bitcoin Cash nedir? Bitcoin Cash ve Bitcoin arasındaki farklar

Bitcoin Cash’i daha iyi anlayabilmek için Bitcoin’in tam olaran ne olduğunu da bilmeniz gerekiyor. Bitcoin için daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız > Bitcoin Rehberi
İçindekiler
1 Bitcoin Cash nedir?
1.1 Bitcoin Cash’e neden ihtiyaç duyuldu?
1.2 1 BTC’si olan 1 BCH aldı
2 Bitcoin Cash nasıl bir yapıya sahip?
3 Bitcoin Cash madenciliği nasıl yapılır?
3.1 Bitcoin Cash madenciliği kârlı mı?
3.2 Bitcoin Cash için donanım gereksinimleri
4 Bitcoin Cash’in avantajları
5 Bitcoin Cash’in dezavantajları
6 Bitcoin Cash fiyat grafiği
7 Bitcoin Cash nasıl satın alınır?
Bitcoin Cash’e neden ihtiyaç duyuldu?
Bildiğiniz üzere Bitcoin fikri 2008 yılında ortaya çıktı ve yıllar geçtikçe; özellikle de son 5-6 sene içerisinde insanları şaşırtacak olaylara imza attı. Hızla popülerlik kazandı ve büyüdü. Ancak bu büyüme bazı sorunları da beraberinde getirdi.
Bu sorunlardan biri ise Bitcoin ağına daha çok kullanıcının katılmasıyla başladı. Bitcoin’de belirlenen blok ölçüsü 1 MB düzeyindeydi ve bu ölçü zaman geçtikçe yetersiz olmaya başladı. Bu ise Bitcoin’in pratik kullanımına dair birçok tartışmayı alevlendirdi. Mevcut blok ölçüleriyle Bitcoin ağı, işlemlere yetişemiyor, işlem ücretleri artıyor ve bekleme süreleri uzuyordu.
Bu noktada Bitcoin geliştiricileri, halihazırda uzun bir süredir konuşulan SegWit adında bir teknolojiyi Bitcoin’e uygulamayı kararlaştırdılar. SegWit ile birlikte Bitcoin’in işlem kapasitesi artacak, işlem ücretleri düşecek ve süreler normal seyrinde olacaktı. Öte yandan bazı güçlü madenciler ve bir grup, buna karşı çıkıyor ve çözümün doğrudan blok boyutlarının artırılmasında yattığını savunuyordu. SegWit tartışmaları, Bitcoin’de bir ayrılık getirdi. Daha önceleri “Bitcoin İsa” olarak anılan ve Bitcoin’in erken yatırımcılarından biri olan Roger Ver öncülüğünde ve büyük madencilik şirketlerinin de desteğiyle Bitcoin Cash adında yeni bir kripto para oluşturmak için kollar sıvandı. Bitcoin’den bölünerek oluşturulan bu kripto parada blok boyutları 1 MB yerine tam 8 kat artırılarak 8 MB olarak belirlendi.
1 BTC’si olan 1 BCH aldı
Bitcoin Cash, bir hard fork yoluyla gerçekleştirildi ve her BTC sahibi, sahip oldukları BTC ne kadarsa o oranda BCH aldılar. Bir noktada BCH’nin fiyatı 3-4 bin dolarlara ulaştığında 1 BTC’si olan havadan 3-4 bin dolar para elde etmiş oldu.
Bitcoin Cash’in ortaya çıkmasının ardından Roger Ver ve çevresindekiler, yeni kripto para için yoğun bir propoganda çalışmasına giriştiler. Bitcoin Cash’in Bitcoin’in mucidi Satoshi Nakamoto’nun gerçek vizyonunu yerine getirdiğini iddia ediyorlar ve Bitcoin Core ekibinin ise bundan saptığını söylüyorlardı. Amaç, Bitcoin Cash’i günlük hayatta kullanabilmesini sağlamaktı.
Bitcoin Cash nedir ve BCH’ye neden ihtiyaç duyuldu sorularını yanıtladık. Şimdi de Bitcoin Cash’in nasıl bir yapıya sahip olduğunu inceleyeceğiz.
Bitcoin Cash nasıl bir yapıya sahip?
Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi Bitcoin’in blok kapasitesi 1 MB civarlarındaydı. Ancak Bitcoin Cash’in sahip olduğu teknoloji ağdaki blok kapasitesinin arttırılmasına da izin veriyor. İçerisinde bulunduğumuz şu günlerde blok kapasitesinin sınırı 8 MB ve bu daha da arttırılabilir. Blokların 8 MB boyutunda olması sebebiyle de işlemler Bitcoin’e göre daha hızlı bir şekilde gerçekleştiriliyor. Öte yandan bu durum, Bitcoin Cash’in Bitcoin’den daha iyi olduğu anlamına gelmiyor. Bitcoin Cash’in Bitcoin’e göre daha merkezi olması, onun için başlı başına bir sorun teşkil ediyor.
BCH’in yapısını incelemeye devam ediyoruz… Kripto para madencilerinin ekosisteme katkıları oldukça önemli. Bu sebeple de kripto paraların büyük bir kısmı madencilere muhtaç diyebiliriz. Eğer ağdaki madenci sayısı azalırsa zincirin normal bir şekilde çalışması aksayabilir. İşte Bitcoin Cash burada farklı bir yapıya bürünüyor ve sistemi etkileyecek bir durumda para biriminin daha da istikrarlı bir şekilde çalışmasına yardımcı oluyor.
Yapısal özelliklerin biri de bulunduğu blok zincire erişimin kesilmesi ya da değiştirilmesi neredeyse imkansız diyebiliriz. Bunun sebebi de sistemde bulunan bloklar, ağdaki düğümlerin (node) büyük bir kısmı risk içerisinde bulunmadığı sürece şifrelerin farklılaştırılmasını engelleyecek biçimde şifrelenmesi olarak karşımıza çıkıyor. Gördüğünüz üzere onlarca yıldır süregelen bankacılık sistemlerinden oldukça farklı bir yapıyla karşı karşıyayız.
Bitcoin Cash madenciliği nasıl yapılır?
Madenciliği kısaca açıklayacak olursak kripto para ağındaki (Ethereum, Bitcoin vb.) verileri bloklara ayırmak ve bloklara eklemek olarak tanımlayabiliriz. Bunu Bitcoin Madenciliği yazımızda daha detaylı açıklamıştık. Okuyup geri dönerseniz bundan sonra bahsedeceklerimiz daha anlaşılır olabilir.
Bitcoin Cash madenciliği yapmak istiyorsanız öncelikle bir cüzdanınız olmalı. Ama unutmayın elde edeceğiniz kripto paraları borsalarda bulunan cüzdanlara aktaramazsınız. Bu sebeple farklı bir BCH cüzdanınız olmalı. Ardından da gerekli ekipmanlara erişim sağlamalısınız. Bu ekipmanlar zaman ilerledikçe farklılık göstermeye devam etti. Madenciliğin ilk başladığı yıllarda işlemciler önemli bir yer tutarken işlemciler görevlerini ekran kartlarına bıraktı. Ekran kartları da madencilik için yetmeyince madencilerin yardımına ASIC’ler yetişti.
Bitcoin’de blok boyutunun 1 MB olduğunu söylemiştik. BCH’de de bu boyut 8 MB. İşte burada da başka bir durum söz konusu oluyor. Madencilerin asıl görevleri blokları tamamlamak ancak 1 MB boyutundaki bir bloku tamamlamak ile 8 MB boyutundaki bir bloku tamamlamak aynı şey değil. 8 MB’ı tamamlamak elbette daha zor. Zor olduğu için de daha çok işlemci gücüne ve elektrik enerjisine ihtiyaç duyuluyor. Yani madencilerin giderleri daha fazla oluyor.
Madencilik yapmak isteyenler gerekli ekipmanları toplamak ya da bununla uğraşmak istemiyorsa bir madencilik havuzuna giriş yapabiliyorlar. Bu durumda da elektrik faturalarıyla ya da elektronik cihazlarla uğraşmak zorunda kalmıyorlar. Seçim doğal olarak madencilik yapmak isteyen kişiye ait. İyice araştırıp, mantıklı bir seçim yapmalısınız. Madencilik havuzuna katılmanın etkisi ise oldukça fazla denilebilir. Çünkü piyasada bulunan madencilik havuzları ağda gerçekleşen işlemlerin %50’den fazlasını gerçekleştiriyor. Tek bir kişinin ise tek başına %20-30’u geçmesi bile mucize olarak adlandırılabilir.
Bitcoin Cash’de de madenciler bloklarını tamamladıktan sonra blok başına 6.25 BCH ödül kazanıyorlar. Tabi yarılanmadan önce (halving) blok başına verilen BCH miktarı 12.5 olarak karşımıza çıkıyordu.
Bitcoin Cash madenciliği kârlı mı?
Bu durum kişilerin ekonomik durumuna göre değişiyor. Çünkü işlemci gücünüz ne kadar yüksekse o kadar çok BCH kazanabilirsiniz. Ancak çok BCH kazanmanın da anlamı olmayabilir. Sonuçta kripto paraların fiyatları çok çabuk değişebiliyor. Buna kendiniz karar vermeli, ekipmanları belirlemeli ve bir maliyet çıkarmalısınız. İnternet üzerinde bulabileceğiniz bazı kaynaklarla gerekli işlemci gücüne ve sahip olabileceğiniz kripto para miktarını hesaplayabilirsiniz. Bunlardan biri whattomine.com’dur.
Bitcoin Cash için donanım gereksinimleri
Bitcoin için durum nasılsa Bitcoin Cash için de aynı durum geçerli. Bitcoin madenciliğinde CPU (işlemci) ve GPU’ların (ekran kartı, grafik işleme birimi) bir yeri kalmadı. Artık ASIC’ler madencilerin isteklerini yerine getirebiliyor. ASIC’lerin fiyatı da değişkenlik gösteriyor 1000 dolara da bulabilirsiniz 10.000 dolara da. Seçim sizin.
Bitcoin Cash’in avantajları
Bitcoin Cash’in Bitcoin’e göre avantajı artık sizin için de çok bariz bir şekilde ortaya çıktı. 1 MB’dan 8 MB’a çıkan blok boyutu ağdaki işlemlerin daha hızlı onaylanmasına olanak sağlıyor.
Diğer bir avantajı ise piyasalarda en çok işlem gören kripto paralar arasında yer aldığı için kolaylıkla nakde dönmek mümkün olabiliyor.
Yükseltilen blok kapasitesi ile birlikte düşük işlem ücretleriyle daha fazla işlem yapabiliyorsunuz.
Bitcoin Cash’in dezavantajları
Kullanıcılar Bitcoin Cash’in, Bitcoin temel alınarak ortaya çıkarıldığını düşündüğü için pek sıcak yaklaşmıyor.
Bitcoin Cash işlem konusunda Bitcoin’den ne kadar ileride olsa da işlem sayısı hala yeterli değil. Steem ve Stellar gibi kripto para birimleri de bu konuda BCH’den daha üstünler. Stellar’ın saniyede 1000 işlem yaptığı biliniyor; ancak Bitcoin Cash ağ üzerinde saniyede 60 işlem yapılmasına izin veriyor. Diğer yandan kripto paralar halen Visa gibi elektronik ödeme sistemlerinin işlem hızlarına yetişebilmiş değil. Paylaştığımız listede bazı kripto paraların saniyelik işlem hızlarını göreceksiniz.
1 Saniye içinde gerçekleşen toplam işlem sayıları ise şöyle;
• Visa: 24,000
• Ripple: 1,500
• PayPal: 193
• Bitcoin Cash: 60
• Litecoin: 56
• Dash: 48
• Ethereum: 20
• Bitcoin: 7
Gördüğünüz üzere Bitcoin’in saniye başına düşen işlem hızı diğerlerine göre kıyaslanamayacak derecede az ancak unutmayın, Bitcoin bir Visa alternatifi olmaya çalışmıyor. Bitcoin, Amerikan merkez bankası Fed’e alternatif olmayı amaçlıyor. Bu noktada Bitcoin’de bir saniyede yapılabilecek işlemden ziyade “güven” önem taşıyor.
Bitcoin Cash fiyat grafiği
Bitcoin Cash’in ilk çıktığı andan itibaren günümüze (23.09.2020) olan yolculuğu ise grafikteki gibi gerçekleşti:
bitcoin cash grafik
Bitcoin Cash Grafiği
Bitcoin Cash nasıl satın alınır?
Bitcoin Cash’i birçok kullanıcıya hizmet veren Binance ve BtcTurk gibi borsalardan temin edebilirsiniz. Bitcoin Cash satın alma konusunda detaylı rehberi Bitcoin Cash Nasıl Alınır? yazımızda bulabilirsiniz.
Bu yazıda Bitcoin Cash nedir, Bitcoin Cash’in Bitcoin’den farkı nedir, Bitcoin Cash neden ortaya çıktı gibi soruları yanıtladık. Kripto para hakkında daha çok bilgi almak için bağlantıya tıklayabilirsiniz > Güncel Kripto Para Haberleri
NursenAy isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler
Görüntüleme stilleri

Gönderme Kuralları
Konu açma yetkiniz yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti ekleme yetkiniz yok
Mesaj düzenleme yetkiniz yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


istanbul escort • istanbul escort • bodrum escort • beylikdüzü escort • fethiye escort • gaziantep escort • beylikdüzü escort • marmaris escort • antalya escort • beylikdüzü escort • istanbul escort • antep escort • ataköy escort • istanbul escort • marmaris escort • eskişehir escort • şirinevler escort • kocaeli escort • istanbul escort • izmir escort • konya escort • istanbul escort • istanbul escort • bursa escort • kayseri escort • kıbrıs escort • izmir escort • adana escort • bodrum escort • izmit escort • kuşadası escort • antalya escort • ankara escort • pendik escort • alanya escort • ankara escort • urfa escort • bodrum escort • travesti • balıkesir escort • ataköy escort • ankara escort • avcılar escort • şerifali escort • kurtköy escort • büyükçekmece escort • esenler escort • muğla escort • kadıköy escort • bodrum escort • beyoğlu escort • esenyurt escort • bahçeşehir escort • bağcılar escort • beşiktaş escort • çekmeköy escort • avrupa yakası escort • anadolu yakası escort • esenyurt escort • şişli escort • bahçelievler escort • kağıthane escort • üsküdar escort • arnavutköy escort • fatih escort • tuzla escort • denizli escort • ataköy escort • antalya escort • izmir escort • ataşehir escort • bursa escort • halkalı escort • hatay escort • marmaris escort • istanbul escort • sivas escort • tuzla escort • siirt escort • tuzla escort • adana escort • ankara escort • karaman escort • çankaya escort • ardahan escort • aksaray escort • denizli escort • malatya escort • istanbul escort • istanbul escort
Forum saati GMT olarak seçilmiştir. Şuanki saat: 23:32.

COPYRIGHT YASAL UYARI BİLGİLENDİRME
Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2022, vBulletin Solutions Inc.

Bitcoin (BTC) forum, altcoin ve kripto para, dijital para tavsiyeleri, borsa ve anlık akış konuları ve bitcoin konularını içeren tamamen bilgi içerikli coin madenciliği forum sitesi.

Bitcoin Forum; 5651 sayılı kanun kapsamında BTK tarafından onaylı yer sağlayıcı'dır. Bu sebeple içerikleri kontrol etme ya da araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği bizlere bu iletişim link üzerinden bildirebilirsiniz. Yoğunluk durumuna bağlı olarak tarafınıza en kısa süre içerisinde geri dönüş yapmaya çalışacağız. Sabrınız için teşekkür ederiz!

Forum içerisinde yer alan içerikler, okumuş olduğunuz bilgiler tamamen fikir vermek amacıyla oluşturulmuştur. Forum içerisindeki edinilen bilgileri akıl ve mantık çerçevesi dahilinde değerlendirmeniz gerekir. Aksi taktirde doğacak sorunlardan forum yönetimi sorumlu değildir!
dedektif • antalya dedektif • özel dedektif
gaziantep escort gaziantep escort mecidiyeköy escort marmaris escort